Annelik ve Gebelik

ANNELİK VE GEBE DANIŞMANLIĞI

Annelik bir kadın için hem çok özel hem de çok mucizevi bir rol. Anne olmayı mı düşünüyorsunuz ?  Peki bu sürece ne kadar hazırsınız ? Bu arzu sizin mi çevrenizin mi ? Bu yolculukta, annelik rolünüz, kendi annenizle ilişkiniz, yaşamdaki annelik aktarımları, kadınlık ve kuşaklardan gelen kadınlık rolü aktarımlarınız, duygularınız ve bu konuda hissettikleriniz farkında olup, paylaşıp bu sürece daha güvenli hazırlanabilirsiniz. 

Gebe olmadan önce ya da gebelik sırasında anneliğe hazırlık danışmanlığından yararlanabilirsiniz. Bu süreçte baba olmakla ilgili kaygısı olan ve bu rolü ile çalışmak isteyen babalarda çalışmalar ihtiyacınıza göre yapılabilir. 

DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ

Doğuma hazırlık sürecinde ihtiyacım olan bilgiler neler ? Bebeğimin dünyaya geliş serüvenini nasıl destekleyebilirim? Benim neye ihtiyacım var ?  Bu süreç psikolojik ve fizyolojik olarak hazırlık gerekiyor. Bilgi her zaman kaygının panzehiridir. Doğuma hazırlık eğitiminde;  Doğum nedir ? Doğumda nefes çalışmalarının etkisi, doğumda hormonların etkisi, doğumun fizyolojik/psikolojik evreleri, ideal doğum ortamı nasıl olmalı, doğum nasıl başlar, doğumda babanın rolü nedir?, doğumu kolaylaştıran aktif doğum pozisyonları, bebekle güvenli bağlanma, ten tene temasın önemi, doğumda ilaç dışı rahatlatıcı teknikler, anne bebek dostu sezaryen, doğumda kullanılan müdahaleler yer almaktadır.

Doğum serüveninizde, İhtiyacınız olan temel bilgileri bilmek size güven verecek güçlü hissettirecek ve bu süreçte farkındalık dolu olmanızı sağlayacaktır.

Doğuma hazırlık eğitimi hem gebeler hem de eşleri içindir. 

DOĞUMDA BİREYSEL DANIŞMANLIK

Annenin doğum algısı, doğumla ilgili endişeleri ve korkuları üzerine çalışılır. Kendi doğumu, eski kuşaklardan gelen doğum , gebelik anıları çalışılır. Gebenin travmalarının çalışılması bu sürece daha rahat hazırlanıp doğumuna ve bebeğine daha rahat odaklanmasını sağlayacaktır. Bu süreçte, gebenin annesi ve eşi ile görüşmeler yapılır. İlişkiler üzerine de çalışılır. 
Gebenin ihtiyacına göre doğum psikoloğu gebenin doğum sürecinde ve sonrasında da takibini gerçekleştirir. 
Doğumda bireysel destek isteyen gebelerin doğuma hazırlık eğitimi alması ön koşuldur.


Annelik serüveninde her anne desteklenmeli. Bu her bebeğin hakkı.